20/02/2015

W pogoni za ideałem: #3 chirurgiczne leczenie otyłości.

Cześć! Pora na kolejny post z cyklu "w pogoni za ideałem". Dzisiaj będzie o plastyce brzucha i leczeniu otyłości przy pomocy chirurga plastycznego. Co powoduje nadmierną nadwagę? Siedzący tryb życia i związana z nim niska aktywność fizyczna, zła dieta, czy nawyki żywieniowe. Oczywiście walkę zaczynamy od zmian w diecie oraz ćwiczeń, niestety u osób z tzw. otyłością olbrzymią jest to niewystarczające i potrzebny jest zabieg z zakresu chirurgii bariatrycznej.

Otyłość można leczyć za pomocą różnych sposobów. Właściwą metodę wybiera się w zależności od stopnia otyłości oraz oceny ryzyka wystąpienia dodatkowych chorób. Zawsze jednak na początku stosuje się metody zachowawcze, czyli: wprowadzenie odpowiedniej diety, stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej, terapia psychologiczna, bądź farmakologiczna. Zazwyczaj takie kuracje kończą się niestety powrotem do wagi początkowej, a czasami również efektami ubocznymi. Leczenie otyłości powinno być prowadzone przez doświadczonych specjalistów z zakresu żywienia oraz dietetyki.


Plikacja żołądka.
Jest to najnowsza technika z zakresu chirurgii bariatrycznej. Zabieg ten ma na celu zmniejszenie pojemności żołądka o 60-80%. Operacja wykonywana jest metodą laparaskopową w znieczuleniu ogólnym. Średni czas trwania zabiegu plikacji żołądka wynosi 40-60 minut. Zabieg polega na mobilizacji lub uwolnieniu żołądka. Chirurg przy użyciu narzędzi laparoskopowych zagłębia krzywiznę większą oraz dno żołądka do wnętrza żołądka i przymocowuje ją w tym miejscu za pomocą niewchłanialnych szwów. Po tym zabiegu zostaję wyłączona hormonalnie czynna część żołądka (dno żołądka). U większości pacjentów w ciągu 12-18 miesięcy następuje zmniejszenie nadmiaru masy ciała o ok. 50-60%. 

Cena: 8500-11000 zł

Balon żołądkowy.
Jest to bardzo dobra alternatywa dla skomplikowanych interwencji chirurgicznych oraz jest coraz bardziej popularny. Przykładem jest zakładany endoskopowo balon żołądkowy nowej generacji Helipsphere BAG, wykonany z syntetycznego materiału pokrytego od wewnątrz cienką warstwą czystego złota. Zabieg trwa ok. 20 in i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Za pomocą gastroskopu wprowadzany jest do żołądka i napełniany powietrzem, co pozwala na jego swobodne poruszanie się w żołądku. Zastosowanie obojętnego biologicznie materiału zwiększa trwałość balonu oraz jego odporność na czynniki pracy żołądka. Balon powoduje zmniejszenie objętości żołądka co, wywołuje uczucie sytości, a tym samym prowadzi do ograniczenia przyjmowanych pokarmów, czego następstwem jest redukcja wagi nawet o 20 kilogramów. Zalecany czas leczenia otyłości balonem trwa mniej więcej 6 miesięcy i po tym czasie należy balon usunąć.

Cena: 9000 zł

4 comments:

  1. Zrobiło mi się słabo. Pomyślałam o matce Gilberta Greapa.

    ReplyDelete
  2. Dzięki Bogu , że nie muszę stosować tych wynalazków;)

    ReplyDelete
  3. nie wiem jak bardzo musiałabym być otyła żeby zrobić sobie coś takiego... Moim zdaniem otyłość ma swoje podłoże psychologiczne w mniejszym lub większym stopniu i odpowiedzią nie powinna być operacja tego typu...

    ReplyDelete