31/10/2011

OLEJ RYCYNOWY

Już wiele blogerek pisało o zbawiennym wpływie olejku rycynowego ;) Jako, że ja dopiero zaczynam przygodę z tym olejem chciałabym zamieścić informację właśnie o jego właściwościach ;)

Zacznijmy od źródła
Olej ten jest produktem roślinnym. Wytwarzany z rącznika pospolitego, zwanego powszechnie kleszczowiną pospolitą lub zwyczajnie, rycynusem. Olej rycynowy ma gęstą, lepką konsystencję, kolor od bezbarwnego do słomkowożółtego. Ma szerokie zastosowanie nie tylko w farmakologii, ale także w kosmetyce, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Wsparcie brwi i rzęs
Użycie olejku rycynowego, powoduje, że rzęsy są bardziej odporne na stosowanie codziennych środków upiększających, nie wypadają, są gęstsze i nie łamią się. W niektórych przypadkach po użyciu olejku rycynowego na rzęsy zauważono przyciemnienie osłabionych i rozjaśnionych końcówek. Ta stara, można rzec, „babcina metoda” sprawdza się już od lat. Ale żeby przyniosła oczekiwane efekty i poprawę kondycji rzęs, olejek rycynowy musi być nakładany na rzęsy co wieczór, przynajmniej przez kilka miesięcy. Do tego zabiegu wystarczy dobrze umyta szczoteczka po starym tuszu. W przypadku rzadkich i osłabionych brwi można zastosować taki sam zabieg.

Regeneracja włosów
Zastosowanie w pielęgnacji włosów olejku rycynowego wykazuje dużą skuteczność w poprawie ich kondycji. W zależności od problemu, olejek stosowany jest bardzo różnorodnie. Jeśli tylko końcówki włosów są zniszczone, wskazane jest codzienne smarowanie ich olejkiem rycynowym na noc, a następnego dnia, rano należy normalnie umyć głowę szamponem. Olejek rycynowy może być również stosowany w formie maski. Kilka łyżek oleju rycynowego miesza się z dwoma żółtkami jaja kurzego i łyżką oliwy z oliwek, taką miksturę nakłada się na włosy i przykrywa je foliowym czepkiem. Okład trzyma się na włosach przez całą noc, a rano myje głowę. Jeśli problemem jest brak błyszczących włosów, ich matowy wygląd oraz łamliwość, co powoduje ich plątanie się i problemy z rozczesywaniem, olejek rycynowy można w małej ilości dodawać w czasie mycia włosów do szamponu.

Zadbane dłonie
Olejek rycynowy uważany jest, jako środek działający kojąco i regenerująco na skórę dłoni. Do tego wzmacnia paznokcie. Dłonie można smarować na noc olejkiem i nakładać rękawiczki bawełniane lub wykonywać kąpiel dłoni w lekko podgrzanym olejku.

Pomoc dla zmęczonych nóg
Olejek rycynowy ma także działanie łagodzące bóle nóg, uczucie ich ciężkości. Do tego smarowanie na noc obolałych stóp i nóg wpływa korzystnie na skórę. Staje się bardziej elastyczna i miękka. Olejek rycynowy zaleca się do smarowania pięt, w celu zapobiegania ich rogowaceniu i pękaniu.

Zbawienny dla skóry
Codzienna walka o doskonały stan skóry to dążenie wielu. Niestety nie zawsze oczekiwania, co do jej stanu i względem używanych kosmetyków pielęgnacyjnych są zaspokajane stanem faktycznym skóry. Ta problematyczna, wrażliwa, skłonna do podrażnień, z licznymi wypryskami, nawet owrzodzeniami, czy urazami, jak oparzenia to zawsze bardzo wrażliwy organ i równie wrażliwy temat. A te wszystkie niedoskonałości to tylko niektóre wskazania do zastosowania olejku rycynowego. Poprzez swoje działanie łagodzące, natłuszczające i ochronne, przyczynia się do zatrzymywania w skórze wilgotności i łagodzi wiele jej podrażnień. Przyspiesza tym samym gojenie. Olejek rycynowy może być stosowany bezpośrednio na skórę w formie okładów lub smarowania, ale jest także składnikiem wielu gotowych maści aptecznych. Dlatego zanim sięgniemy po drogi krem, warto zapytać farmaceutę, a najlepiej lekarza dermatologa o zastosowanie olejku rycynowego.

Cudowne panaceum?
Warto nadmienić także, że olejek rycynowy jest dodawany do niektórych kropli do oczu i zalecany w stanach zapalnych rogówki. Jego użycie jest także znane w ginekologii, w stanach chorobowych narządów wewnętrznych.
Jak widać zastosowanie oleju rycynowego jest bardzo wszechstronne. Można powiedzieć, że pomaga w wielu problemach zewnętrznie i wewnętrznie, dosłownie „od stóp do głów”. Ale jego pozytywne działanie na skórę, włosy, rzęsy, paznokcie, nogi, czy problemy z wypróżnieniem to nie wszystko. Wiele źródeł donosi o dobroczynnym działaniu oleju rycynowego na wiele poważnych schorzeń wewnętrznych i urazów. Choć medycyna konwencjonalna nie odnosi się do takich rewelacji przychylnie, praktykujący zielarze lub specjaliści od medycyny niekonwencjonalnej zalecają stosowanie okładów z oleju rycynowego zewnętrznie na miejsca chore. W przypadkach chorób wątroby, guzów, urazów wewnętrznych, nieokreślonych bólach mięśni, stawów, wysiękach do stawów, stanach zapalnych.

Olej rycynowy, jak każdy naturalny środek leczniczy może także wywołać alergię i nie być przyswojony przez organizm. Dlatego przy zastosowaniu pielęgnacyjnym i leczniczym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

Jednak jedno jest pewne, olej rycynowy był stosowany już kilka tysięcy lat temu, jako cudownie działający środek. Skąd się bierze to jego „cudowne” działanie? Trudno tak naprawdę dokładnie odpowiedzieć na to pytanie. Warto jednak wiedzieć, że rącznik pospolity, roślina, z której wytwarzany jest olejek rycynowy, w okresie średniowiecza był określany „Dłonią Chrystusa”. Jedni sądzą, że to przez kształt liści rącznika, inni wierzą, że przez zadziwiające działanie olejku rycynowego.

źródło: http://www.we-dwoje.pl/natura;dla;zdrowia;i;urody;olej;rycynowy,artykul,10056.html

Oraz pytanie do Was: stosowałyście? Jak efekty? Ja mam zamiar używać do pielęgnacji rzęs oraz jako dodatek do olejku myjącego.

PS. Ciekawe przepisy z użyciem olejku znajdziecie TUTAJ:
http://www.jaworek.net/kosmetyki/fascynacja_olej_rycynowy.php

11 comments:

  1. Cały czas zapominam go kupić, muszę się w końcu zebrać :)

    ReplyDelete
  2. ja dziś kupiłam i oniemiałam jak Pani w aptece mi powiedziała, że kosztuje tylko 1,80 zł za 30g.

    ;)

    ReplyDelete
  3. Ja stosowałam na włosy i na rzęsy i brwi :) i przyznam się rzęsy mi urosły ale zrobiły się bardzo mocne za to jeszcze bardziej sztywne ;)

    ReplyDelete
  4. Ja olejek rycynow używam na włosy, czasami spłuczę go niedokładnie, bo dść tłusty jest, ale co tam jak efekty są bardzo fajne. Ostatnio zapominam go nakładać i widzę jak zniszczone mam końcówki, więc będę musiała znowu się pilnować :)

    ReplyDelete
  5. O tak, ja też uwielbiam olejek :) Najtańsza i chyba najlepsza odżywka do wszystkiego :)

    ReplyDelete
  6. Raz tak raz tak :) ale wolałam nakładać palcami.

    ReplyDelete
  7. Stosowałam go na włoski i był bardzo fajny i tani przy okazji, Doustnie też raz zarzyłam i nie było to najprzyjemniejsze doświadczenie :)

    ReplyDelete
  8. używałam przez jakiś czas do paznokci, i muszę przyznać, że zauważyłam poprawę w ich kondycji ;-)

    ReplyDelete
  9. używałam z 10 lat temu, teraz planuje oczyszczanie twarzy olejami i muszę go kupić :O

    ReplyDelete
  10. Ja kiedyś miałam ambitny plan stosowania go na rzęsy. Ale niestety nie jestem zbyt systematyczną osobą więc po jakiś niecałych 3 tygodniach zaprzestałam. Ale mimo to widziałam różnice w rzęsach. Były mocniejsze.

    ReplyDelete
  11. Znakomity artykuł. Bardzo praktyczny :) Musze wypróbować Inhalację.

    ReplyDelete