05/11/2012

NATURALNIE: Ocet jabłkowy.

Hej Kochane, chyba każda z Was słyszała o działaniu octu jabłkowego na nasz organizm. To był sekret naszych mam i babć na piękne włosy, szczupłą figurę i zdrową cerę. Dzisiaj tylko o occie jabłkowym w teorii. Praktycznie przedstawię Wam go za jakiś czas ponieważ dopiero zaczynam przygodę z octem jabłkowym
Ocet jabłkowy można kupić już za kilka złotych w każdym sklepie spożywczym. Pamiętajmy jednak, że musi to być ocet jabłkowy, a nie jabłkowo-spirytusowy. Ocet jabłkowy możemy również wykonać wg następującego przepisu:
Nieobrane jabłka wraz z gniazdami nasiennymi umyć, pokroić i przepuścić przez sokowirówkę lub zetrzeć na tarce. Otrzymaną miazgę przełożyć do słoja i przelać przegotowaną, słodką wodą (jedna łyżka cukru na szklankę wody) tak, aby zakryła ona miazgę. Nie zakręcaj szczelnie słoja, przykryj go gazą i pozostaw na 4 tygodnie w chłodnym miejscu. Pamiętaj o mieszaniu płynu, w tym celu najlepsza będzie drewniana łyżka. Po 4 tygodniach zlej ocet do butelki, przecedzając go przez gazę. Butelkę zamknij, tym razem szczelnie, i przechowuj ją w chłodnym miejscu.
UWAGA: Im słodsze i bardziej soczyste jabłka tym ocet będzie mocniejszy. Dodatkowo powinny to być niepryskane i niewoskowane jabłka.

Wiadomo, że jeśli wykonamy same taki ocet to będzie on w 100% naturalny i bardziej skuteczny.

Zacznę może od tego co możemy znaleźć w occie jabłkowym: "To źródło witamin: A, B1, B2, B6, C, E, P i beta-karotenu. Jest skuteczny w zwalczaniu bakterii, zawiera wiele istotnych minerałów i pierwiastków śladowych, takich jak potas, wapń, magnez, fosfor, chlor, sód, siarka, miedź, żelazo, krzem i fluor. Dodatkowo bardzo cennym składnikiem jest występująca w nim pektyna, która poprawia procesy trawienia, obniża poziom cholesterolu, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy i nadciśnieniu. Ocet jabłkowy dzięki zawartości przeciwutleniaczy opóźnia proces starzenia, korzystnie wpływa na serce oraz układ immunologiczny.''

A w jakich celach mam zamiar używać octu jabłkowego? Głównie dla poprawienia kondycji włosów i cery. Zastanawiam się nad piciem octu jednak naczytałam i nasłuchałam się wielu negatywnych opinii (odnośnie wyjałowienia organizmu itp), a chciałam zacząć zapobiegać podwyższonemu poziomowi cholesterolu co jest bardzo popularne u mnie w rodzinie.

Jak ocet jabłkowy wpływa na:
WŁOSY: 
Moja mama dalej raz w tygodniu płucze włosy octem jabłkowym. Dzięki temu myje włosy RAZ W TYGODNIU! Ja wczoraj pierwszy raz płukałam włosy octem i jestem bardzo bardzo bardzo zaskoczona stanem moich włosów, dawno tak nie błyszczały i nie były takie przyjemne w dotyku.
W czym pomaga ocet jabłkowy? Przywraca naturalny poziom pH skóry głowy, zapobiega wypadaniu włosów, nabłyszcza i odżywia włosy, oczyszcza włosy z resztek szamponu i odżywek oraz osadów (np. polecany jest gdy mamy twardą wodę), przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów.
CERĘ TRĄDZIKOWĄ:
Ocet jabłkowy wykazuje działanie bakteriobójcze przez swoje kwasowe pH i dzięki temu zapobiega trądzikowi. Podobno zmiękcza skórę, pomaga redukować blizny, odżywia, nawilża i oczyszcza - wszystko to sprawdzę.
INNE: Ocet jabłkowy pomaga w chorobach takich jak: kaszel, bóle gardła oraz czyści nerki.

PRZEPISY:
UKANKA DO WŁOSÓW:
Płukanka nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy jedynie do 1 szklanki chłodnej wody dodać 1-2 łyżki octu jabłkowego i zamieszać. Tak przygotowaną płukanką należy spłukać włosy po umyciu i ewentualnym nałożeniu odżywki. Zapach octu nie każdemu może odpowiadać (jednak bardzo szybko ulatnia się on z włosów).  Po 10-15 minutach można spłukać jeszcze włosy chłodną wodą, ale to może osłabić działanie płukanki.

TONIK:
Mieszamy ocet z wodą w stosunku 1:5 (1 łyżka/łyżeczka octu na 5 łyżek/łyżeczek wody), taką miksturę możemy trzymać w lodówce 2 tygodnie. Możemy użyć mniejszego rozcieńczenia jednak może nas podrażnić.

16 comments:

  1. Ocet jabłbowy to fajna sprawa, nie jest drogi, bo można go kupic już od 6 zł (a może i taniej). Ja kupuję sobie taki od hensel'a, za około 11 zł :) Bardzo przyjemny ten post, myślę, że sie dziewczynom przyda :) pozdrawiam!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Poczytałam troszkę na ten temat i zdecydowałam, że podzielę się z Wami tym co wyczytałam :) poza tym prosiłyście o więcej notek z kategorii "naturalnie" i zdecydowałam wyjść naprzeciw Waszym prośbom :)

      Delete
  2. No proszę, a ja już chciałam wywalić całą butelczynę octu jabłkowego a tu taki luxio przepis na płukankę ;)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ja sobie właśnie kupiłam buteleczkę (6,50 zł) bo mamie nie będę brać z domu reszty octu :)

      Delete
  3. a ja jakiś czas temu miałam ocet jabłkowy i nie wiedziałam co z nim mam robić ale teraz już będę wiedzieć :)

    ReplyDelete
  4. Wiem ze to glupie ale zawsze jak slyszalam ze dziewczyny robia sobie octowe plukanki to wywalalam oczy ze zdziwienia.
    Jak tak mozna -zawsze sobie myslalam. Przeciez ocet niszczy wlosy.
    Az wkoncu sama sprobowalam i efekty byly naprawde super.
    Jednak przez moje lenistwo zadko robie jakies plukanki ale czas to chyba zmienic.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Tez tak myślałam :) ale cóż pozory mylą :)
      Jednak octem spirytusowym można sobie krzywdę zrobić - wysuszyć włosy.
      Ale ocet jabłkowy pomaga :)

      Właśnie muszę doczytać ile i jak często można pić ocet :P

      Delete
  5. Ja jestem zakochana w occie, aż zrobiłam sobie swój i czekam aż dojrzeje :) Po żadnej ziołowej płukance moje włosy tak nie błyszczały. Do tego mniej wypadają i farba dłużej trzyma :D Cud :] Do twarzy też jest całkiem niezły.

    ReplyDelete
  6. no to mnie zaciekawiłas :)

    ReplyDelete
  7. Ja używałam płukankę octową do włosów. :)

    ReplyDelete
  8. kochana widziałam zdjęcie nowych włosków na face:) świetnie wyglądają! I mam nadzieje, że stworzysz posta o nowej fryzurce :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Oczywiście, że pokażę :) chcę tylko skomponować do końca wszystkie produkty do pielęgnacji włosów :) mam zamiar napisać podwójną notkę: nowa fryzura + nowa pielęgnacja, mam zamiar maksymalnie wzmocnić włosy :)

      Delete
  9. mam w domu ocet jabłkowy ale zawsze stosowałam go w kuchni.
    POdoba mi się opcja zastosowania go jako toniku.

    ReplyDelete
  10. Ocet ten ma całą masę zastosowań przez co sama go dość często robię na różne sposoby. Można używać go do przepisów kulinarnych, do cery jak i pomaga pozbyć się wyprysków. Podobno można się odchudzać go pijąc - ale nie próbowałam. Także jest super na łupież na włosach czy czyszczenia czegoś z kamienia po wodzie. Jak najbardziej polecam wszystkim zrobienie go samemu. Mój sposób wygląda tak jeśli ktoś chce zobaczyć http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-ocet-jablkowy/ jest bardzo podobny. Dziękuję za napisanie i polecam wszystkim do częstego stosowania, to samo zdrowie.

    ReplyDelete
  11. A tego jeszcze nie wiedziałam, że tak można... dobrze ze tutaj trafiłam...Pozdrawiam

    ReplyDelete