30/10/2011

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

Olejki eteryczne to esencje pozyskiwane różnymi metodami (destylacja, wytłaczanie, ekstrakcja) z całych roślin lub ich części – kwiatów, liści, korzeni, a także z żywic. Wśród wielu olejków eterycznych na szczególną uwagę zasługuje olejek z drzewa herbacianego ze względu na jego wszechstronne, potwierdzone wieloma badaniami działanie.

Olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z liści drzewa występującego w Australii. Nazwa drzewa jest myląca, ponieważ nie ma ono nic wspólnego z herbatą. Pochodzi ona z czasów podróży kapitana Cooka i pierwszych kolonizatorów Australii, którzy używali liści tego drzewa do sporządzania leczniczej herbaty. Dobroczynne działanie liści drzewa herbacianego było znane już Aborygenom, rdzennym mieszkańcom Australii. Stosowali je rozgniecione na papkę do dezynfekcji ran i leczenia oparzeń. Obecnie, ze względu na duże zapotrzebowanie na olejek, drzewo herbaciane jest w Australii uprawiane na szeroką skalę, szczególnie na podmokłych terenach Nowej Południowej Walii.

Olejek ten ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dzięki temu może być skutecznym środkiem wspomagającym leczenie różnego rodzaju infekcji, na które zapadamy w okresie jesienno-zimowym. Badania mikrobiologiczne wykazały, że olejek z drzewa herbacianego niszczy wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, w tym bakterie odpowiedzialne za liczne choroby dróg oddechowych. Dlatego też inhalacje z wykorzystaniem tego olejku polecane są przy zapaleniu zatok, chorobach gardła, uciążliwym kaszlu. Przygotowanie inhalacji jest bardzo proste - wystarczy dodać 5-7 kropli olejku do naczynia z gorącą wodą i wdychać opary przez 5 minut.

Substancja znalazła też szerokie zastosowanie w dermatologii, szczególnie w leczeniu grzybic i trądziku. Jest ona skuteczna przy grzybicy wywoływanej zarówno przez dermatofity, jak i grzyby drożdżoidalne. Często stosuje się olejek z drzewa herbacianego w leczeniu grzybicy stóp w formie nierozcieńczonej, a także jako składnik maści i zasypek. Działa leczniczo, a stosowany regularnie, zapobiega nawrotom grzybicy i likwiduje nieprzyjemny zapach przy nadmiernej potliwości stóp.

Kolejną zaletą olejku z drzewa herbacianego jest to, że łatwo przenika przez skórę i działa bakteriobójczo na bakterie beztlenowe wywołujące zmiany trądzikowe (Propionibacterium acnes). Z tego powodu firmy kosmetyczne wykorzystują go jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry trądzikowej, takich jak środki do oczyszczania twarzy czy kremy pielęgnacyjne. Kosmetyki te są zwykle dobrze tolerowane przez skórę, nie powodują zbytniego wysuszenia i podrażnienia. Niektórzy specjaliści medycyny naturalnej polecają stosowanie olejku z drzewa herbacianego w formie nierozcieńczonej bezpośrednio na zmiany trądzikowe. Jednak przy takim jego aplikowaniu trzeba zachować szczególną ostrożność, bo u niektórych wrażliwych osób olejek stosowany bezpośrednio na skórę może wywołać podrażnienie lub zmiany alergiczne.

To nie koniec możliwości praktycznego zastosowania olejku z drzewa herbacianego, więc warto mieć go zawsze w domowej apteczce. Jego zapach odstrasza owady, a stosowany na miejsce ukąszenia, np. komarów, łagodzi świąd i przyspiesza gojenie. Można używać go do leczenia wszawicy, dodając kilka kropli do zwykłego, łagodnego szamponu. Po rozcieńczeniu wodą może być stosowany do płukania jamy ustnej, szczególnie przy skłonności do zapaleń dziąseł.

Olejku z drzewa herbacianego nie mogą stosować kobiety w ciąży i dzieci poniżej 3 lat. Dużą ostrożność powinni zachować również alergicy i osoby, u których wcześniej wystąpiły uczulenia przy stosowaniu innych olejków eterycznych.

źródło: http://www.kafeteria.pl/ziu/obiekt.php?id_t=304

Mam do Was pytanie: Czy któraś z Was stosowała kosmetyki zawierające olejek herbaciany lub sam olejek? Pytam ponieważ zastanawiam się nad kupnem dla mojej trądzikowej cery i nie wiem czego się spodziewać. Na wizażu raczej pochlebne opinie, ale ile opinii tyle sposobów zastosowania, więc proszę o rady dotyczące dawkowania, rozcieńczenia itp ;) Zastanawiam się również nad kupnem kosmetyków The Body Shop właśnie z serii Tea Tree.

7 comments:

  1. stosowałam sam olejek, nawet napisałam o tym ostatnio notkę :) http://sauria80world.blogspot.com/2011/10/olejek-z-drzewa-herbacianego-i-jego.html

    ReplyDelete
  2. Szkoda,że nie wiedziałam wcześniej o tym olejku, komary lepią sie do mnie strasznie latem

    ReplyDelete
  3. a ja używam tych kosmetyków z TBS i bardzo je lubię. może nie pomagają w 100% ale z pewnościa jej nie pogarszają

    ReplyDelete
  4. Kochana, ja mieszam oliwkę Hipp z olejkiem rycynowym i mieszam je w proporcjach ok.85-90% Hipp + 10-15% olejek rycynowy. Z tego co wiem do cery tłustej zaleca się używać nawet ok. 30% olejku rycynowego, a resztę uzupełnić już innym wybranym przez siebie. Może spróbujesz olejek herbaciany połączyć z rycynowym? Poczytaj coś na ten temat, jestem pewna, że coś ciekawego się znajdzie! :)

    ReplyDelete
  5. znalazłam na BU olejek myjący z olejkiem z drzewa herbacianego i na niego się chyba skuszę ;) wcześniej myślałam nad pomarańczowym, ale skoro dodali do oferty olejek z drzewa herbacianego to jego wezmę ;) a dopóki ciężko z pieniążkami u mnie - zamówienie z BU nie skończy się na tym olejku - to jutro zakupię olejek rycynowy i z drzewa herbacianego w aptece ;)

    ReplyDelete
  6. Mam ten korektor z Oriflame -> http://pl.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=21351 i zielona strona nie tylko rozjaśnia zaczerwienienia i "przykre niespodzianki" ale także je skutecznie wysusza :)

    ReplyDelete
  7. Nigdy nie używałam olejku herbacianego, ale na cerę trądzikową podobno wpływa bardzo dobrze, ja używam olejku arganowego :) Nawilża super buźkę :)

    ReplyDelete