28/11/2014

W pogoni za ideałem: #2 wybielanie zębów.

Witajcie! Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam kolejny post na temat walki o idealny wygląd. Tym razem skupimy się na uśmiechu. Każda z nas marzy o pięknych, śnieżnobiałych zębach, istnieje wiele produktów do wybielania, jak również dentyści oferują nam kilka zabiegów pozwalających cieszyć się nam białym uzębieniem.

Jako nastolatka nosiłam aparat ortodontyczny, następnie skusiłam się na wybielanie paskami, dały one przyjemny efekt, jednak nabawiłam się nadwrażliwości zębów. Obecnie duży efekt dała też szczoteczka elektryczna i pasty wybielające, jednak cały czas zastanawiam się nad zabiegiem wybielania zębów w gabinecie, dlatego chciałabym przybliżyć Wam ten temat.


Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów? Co robić po?
Należy pamiętać, że skuteczne wybielanie zębów jest możliwe przy zachowaniu pewnych warunków, dotyczą one zarówno czasu przed zabiegiem, jak i po nim, aby na dłużej utrzymać piękny uśmiech.
PRZED:
- należy wyleczyć wszelkie ubytki i upewnić się, czy wszystkie plomby są szczelne,
- musimy pamiętać, że substancje wybielające działają jedynie na żywą tkankę zęba i podczas zabiegu nie zostaną wybielone zęby martwe, plomby, korony i wypełnienia. Po zakończeniu wybielania, kiedy ustabilizuje się kolor zębów, można wymienić wypełnienia po ustaleniu nowego odcienia uzębienia.
- dodatkowo, aby zwiększyć skuteczność zabiegu zaleca się wykonanie piaskowania i skalingu, a także usunąć nagromadzony kamień i osad nazębny.
- może wystąpić nadwrażliwość zębów, dlatego zaleca się stosowanie past na nadwrażliwość 2 tygodnie przed zabiegiem, oraz kilka tygodni po wybielaniu.
PO:
- zachowanie tzw. "białej diety" (wyeliminowanie m.in. mocnej herbaty, kawy, czerwonego wina, soków owocowych),
- w trakcie pierwszych dwóch dni po zabiegu należy przyjmować wyłącznie pokarmy niebarwiące: białe pieczywo, twaróg, jogurty naturalne, białe mięso,
- od trzeciej doby możemy stopniowo wprowadzać do diety produkty „kolorowe”, jednak te najsilniej bawiące, jak kawa czy herbata, warto wykluczyć na okres co najmniej dwóch tygodni.

Wybielanie zębów lampą.
To gabinetowe rozjaśnianie zębów cieszy się największą popularnością, jest to zabieg prosty i bezpieczny. Odbywa się w następujący sposób: dentysta nanosi na zęby środek wybielający (nadtlenek wodoru o stężeniu 35%), a następnie naświetla się je przez około 15 minut za pomocą specjalnej lampy, która powoduje utlenienie nadtlenku wodoru na powierzchni zęba, co widocznie rozjaśnia szkliwo. Tą czynność powtarza się trzykrotnie. Efekty są świetne: szkliwo jest rozjaśnione o 5-14 tonów w skali Vita. Oczywiście zabieg ten jest bezpieczny dla zębów i szkliwa. Możliwe jest wystąpienie nadwrażliwości utrzymującej się dobę. Cena takiego zabiegu waha się w granicach 700 do 1300 zł.

Nakładkowe wybielanie zębów.
Jest to tańsza metoda niż wybielanie lampą. Podczas pierwszej wizyty pobiera się wyciski, następnie na ich podstawie przygotowywane są plastikowe nakładki, które pacjent podczas kolejnej wizyty przymierza i otrzymuje od dentysty strzykawki z żelem (stężenie preparatu wybielającego jest uzależnione od wrażliwości zębów pacjenta) oraz dokładne instrukcje dotyczące samodzielnego stosowania preparatu w domu. Zazwyczaj takie wybielanie trwa od 2 do 4 tygodni, a nakładki stosuje się około 4h dziennie, bądź na noc. Cena to 400 do 800 zł. 

Wybielanie zębów laserem.
Najkrótszy z zabiegów wybielania (ok 30 min). Dentysta rozpoczyna go nakładając specjalny zabezpieczający zeł na dziąsła, który następnie utwardzany jest lampą UV. Następnie nakłada się na zęby środek wybielający i naświetla laserem diodowym przez około 30 min. Efekt to zęby rozjaśnione o 3-4 odcienie. Efekt utrzymuje się około 2 lata. Cena to 150 do 1300 zł.

źródło zdjęcia [1]

16 comments:

 1. fajne, przydatne informacje ;) na razie staram się odkładać pieniążki na aparat, potem pomyśli się o wybieleniu, które również by się przydało ;)

  ReplyDelete
 2. Myślę, że przed weselem skuszę się na taki zabieg :)

  ReplyDelete
 3. Chcialabym wypróbować któraś z metod, ale jeszcze nie zastanawialam sie nad tym bardzo;)

  ReplyDelete
 4. Ja mam w planach laser, ale zobaczymy : )

  ReplyDelete
 5. Będzie kasa to będę wybielać :)

  ReplyDelete
 6. Kiedyś chciałam ale mi przeszło ...:)

  ReplyDelete
 7. Nie potrafiłabym całkowicie zrezygnować z kawy i herbaty, nawet na 2 dni. A gdyby tak pić przez słomkę dociśniętą prosto do gardła? :P

  ReplyDelete
 8. chciałabym spróbować wybielania laserem, tylko kasy brak... z kupnych preparatów używałam białą perłę i mogę polecić, tylko system 5dniowy bo nie wiem jak z dłuższymi kuracjami. natomiast paski wybielające spowodowały u mnie dużą nadwrażliwość więc nie polecam.. wszystko to chyba kwestia indywidualna;)

  ReplyDelete
 9. Istnieje wiele domowych metod wybielania zębów, jednak nie zawsze one są dobre, ponieważ niszczą szkliwo. Aby efekt był zadowalający i nie przyniósł dodatkowych nieprzyjemnych skutków najlepiej oddać się w ręce specjalistom.

  ReplyDelete
 10. Fajnie byłoby mieć takie bialutkie zęby, tylko kasy brak ;)

  ReplyDelete
 11. A ja wybrałam iWhite, tańsze rozwiązanie, ale efekty są widoczne i utrzymują się długo. Kurację można przeprowadzić w każdej chwili w domu, co jest bardzo wygodne

  ReplyDelete
  Replies
  1. Właśnie zastanawiam się nad wypróbowaniem iWhite i czytam opinie, dzięki :)

   Delete
 12. Ja też polecam paski wybielające. Bardzo łatwo się je stosuje i zawierają tą samą substancję, której używają dentyści :) Jestem zadowolona z efektów.

  ReplyDelete
 13. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć że wybielanie lampą jest najmniej skuteczne :)
  Bardzo przydatny wpis, pozdrawiam!

  ReplyDelete
 14. Chyba każdemu marzą się białe ząbki i warto do tego dążyć :)

  ReplyDelete
 15. Z doświadczenia wiem, że czasem wystarczy zabieg piaskowania zębów bo dzięki temu stają się bielsze. Dawno dawno temu, marzyły mi się białe ząbki więc kupiłam paski wybielające, po których długo nie mogłam pozbyć się nadwrażliwości. Teraz stosuje jedynie białą dietę i płyn wybielający z tej firmy https://www.listerine.pl/, nie mam co prawda hollywoodzkiego uśmiechu ale też nie jest najgorzej

  ReplyDelete